Brands Secret

aktualności

Dlaczego nie realizujesz postanowień noworocznych - 5 przyczyn

30 grudnia 2017

Każdego roku, zazwyczaj w pierwszych dniach stycznia wracają noworoczne postanowienia. Od kilku lat to nieodłączny temat dyskusji w telewizji śniadaniowej, szkoleń, poradników. Ile razy słyszałeś już, że cel musi być określony w czasie, precyzyjny, ambitny i tak dalej. Jeszcze przed początkiem Nowego Roku wypisywałeś postanowienia zgodnie z wytycznymi, a potem z dnia na dzień motywacja zaczęła spadać, lista postanowień została przytłumiona codziennymi obowiązkami i z czasem nic z tego nie wychodzi. 

Jako entuzjastka postanowień noworocznych postanowiłam zebrać 10 najczęstszych powodów, przez które ludzie nie realizują postanowień noworocznych.

 

1.Nie rozkładasz sił w czasie. 

 

Postanowienia na cały rok są niczym przebiegnięcie maratonu, to długi dystans czasowy i trzeba umieć go dobrze wykorzystać. Maratończyk, który rozpoczyna bieg nie wykorzystuje 100% swoich możliwości niczym sprinter, ale koncentruje się na równomiernym oddechu. Tymczasem z początkiem stycznie wiele osób, zaraz po spisaniu postanowień rusza z ich realizacją w iście sprinterskim tempie. Jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś regularnie, chodzenie na siłownię po 4-5 razy w tygodniu szybko skończy się zadyszką, podobnie będzie z nauką języka po kilka godzin, albo drastycznym rzuceniem palenia. Nic dziwnego, że co roku w styczniu siłownie pękają w szwach, a już w trzecim tygodniu entuzjazm mija. Potraktuj styczeń jako rozgrzewkę, by zregenerować siły po świętach, sylwestrowym szaleństwie i zacznij realizowanie postanowień małymi krokami. 

 

2. Mówisz „muszę”. 

 

Kiedy chcesz wyjść ze znajomymi na imprezę i zawładnąć parkietem, nie brakuje Ci sił, jednak gdyby miał to być obowiązek chodzenia na imprezę zawsze w poniedziałek, czwartek i sobotę, z pewnością entuzjazm szybko by się ulotnił. Za każdym razem, kiedy powtarzasz sobie, że coś musisz, Twój mózg będzie szukał możliwości uniknięcia obowiązku. Noworoczne postanowienia mogą być dobrą zabawą, a często nawet przyjemnością, jeśli tylko zamienisz „muszę” na „chcę” i znajdziesz dobrą argumentację dla nowych działań. 

 

3. Nie celebrujesz sukcesów. 

 

Pamiętasz jak jako dziecko podejmowałeś dodatkowy wysiłek, zrobiłeś coś nowego, dostałeś dobre oceny, albo wywiązałeś się z obowiązków, oczekiwałeś nagrody od rodziców, albo przynajmniej pochwały. Kiedy trenujemy psa, nagroda za każdą dobrze wykonaną sztuczkę zwiększa szanse powodzenia. Jeśli jesteś rodzicem, wiesz, że nagradzanie dziecka za dobre zachowanie, osiągnięcia to jedna z podstawowych metod wychowawczych. Tak samo działa Twój mózg i Twoja motywacja. Znam dziesiątki historii, kiedy ktoś bardzo marzy o zrealizowaniu celu, poświęca wiele, by zrealizować marzenie, ale kiedy już się udaje - uznają „fajnie”, albo co gorsza „to nic takiego” i zaczynają mówić o kolejnych celach. Tymczasem sukces trzeba celebrować, by utrwalić efekt w głowie. Potrzebujesz zapamiętać, że poświęcenie i wysiłek się opłaciły. 

 

4. Nie chcesz z niczego zrezygnować. 

 

Jeśli dziś nie narzekasz na nadmiar czasu, trudno będzie Ci wdrożyć nowe postanowienia. Tymczasem wiele osób stawia sobie nowe wyzwania, jeszcze zanim uporządkują dotychczasowy rozkład dnia. Każde postanowienie, tak jak nowy członek rodziny wymaga wygospodarowania dodatkowego czasu. Możesz postawić albo na lepsze planowanie, albo zrezygnować z czynności, które obecnie nie odpowiadają Twoim priorytetom. Warto zapisywać poszczególne czynności w ciagu Twojego typowego dnia. Zdiagnozuj martwe punkty w ciągu dnia.

 

5. Nie dbasz o efektywne otoczenie

 

Ktoś powiedział mi kiedyś, że rośliny nie można nauczyć rosnąć, ale można jej stworzyć efektywne otoczenie. Jeśli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, każda paczka chipsów czy czekolady w domu utrudni Ci zadanie, tak samo kiedy rzucasz palenie a Twoje ubrania, samochód, a nawet mieszkanie wciąż mają zapach dymu tytoniowego. Nowe postanowienia wymagają nowego otoczenia. Rozstaw w mieszkaniu butelki z wodą i wystaw zdrowe przekąski, polub w Social Media profile na ten temat, dodaj do ulubionych stron www fitnesowe blogi. Kiedy zapisujesz się na siłownię, nie zaczynaj od katorżniczych treningów, ale od odwiedzenia siłowni, lekkiego treningu i poznania nowych osób. Kiedy nawiążesz znajomości z osobami, które regularnie ćwiczą, Twoje szanse na sukces wzrosną.