Brands Secret

aktualności

Dlaczego warto znać swoje wartości - 4 główne powody.

01 lipca 2018
 1. Stał za mną… zamykałam oczy, by nie widzieć twarzy ludzi, którzy mi się przyglądają. Sama już nie wiedziałam, czy nie znam odpowiedzi na jego pytania, czy nie chcę o tym mówić publicznie. Siedziałam na krześle ze świadomością, że cokolwiek powiem, on zaraz zapisze na wielkiej kartce, a potem zaczną się kolejne pytania i będzie drążyć dalej. Rodzina czy miłość? Wolność czy niezależność? Niezależność czy pieniądze? Chciałam skończyć to ćwiczenie jak najszybciej, ale sama się na nie zdecydowałam. Trwały właśnie warsztaty coachingowe, na których zgłosiłam się na ochotnika do ćwiczenia pokazowego na temat wartości. Z każdym pytaniem prowadzącego miałam wrażenie, jakby bolało mnie to doświadczenie. Na dobrą sprawę mogłam powiedzieć cokolwiek, ale najgorsze było to, że ja nie znałam odpowiedzi, nie wiedziałam jakie są moje wartości… 

 2.  

 3. No coś tam wiedziałam, bo wychowano mnie w domu pełnym wartości rodziny, lojalności, uczciwości, ja od dziecka ceniłam sobie niezależność, ale kiedy spośród wielu wartości miałam eliminować kolejne, a potem uszeregować te najważniejsze według priorytetów - nie znałam odpowiedzi. Prowadzący widząc moje zagubienie, zaczął tłumaczyć, że to częste zjawisko, bo na co dzień nie rozmawiamy o wartościach, nie uświadamiamy ich sobie i dlatego ciężko jest dokonać wyboru tu i teraz. Przetrwałam na scenie, ale gdy wróciłam do hotelu wyciągnęłam kartkę z listą i zaczęłam analizować, zmieniać… tak długo aż moje TOP 10 wartości było gotowe. Wtedy byłam przekonana, że to skończona, trwała lista, którą mogę oprawić w ramkę i będzie aktualna przez całe życie. 

 4.  

 5. Od tamtej pory moja lista już kilkukrotnie uległa modyfikacjom, a wracam do niej 2 razy w roku. Mniej ważne stają się te wartości, które z łatwością realizuję, a na ważności zyskują te, które trudno mi wdrożyć w życie. Rok temu stworzyłam sobie swoją własną listę konkretnych działań, które dla mnie są respektowaniem poszczególnych wartości, bywa też tak, że taką samą listę tworzę podczas mentoringu z firmami, kiedy chcą zacząć respektować wartości w biznesie. 

 6.  

 7. Im częściej w firmach rozmawiałam w firmach o wartościach, im częściej pytałam o nie ludzi, z którymi zaczynałam pracę nad osobistą reputacją, tym częściej na twarzach rysowała się pustka w głowie. Przez 10 miesięcy na łamach miesięcznika Benefit publikowałam teksty na temat wartości w biznesie, każdy miesiąc poświęcając innej. I choć redaktor naczelna musiała czasami wykazać się dużą cierpliwością by miesiąc w miesiąc publikować kolejną część cyklu, to pisanie każdego artykułu było dla mnie szansą na odkrywanie biznesowego oblicza odwagi, wytrwałości, radości, odpowiedzialności i wielu innych. W żadnym tekście nie udało się dać jednej w 100% konkretnej recepty na zaufanie albo zaangażowanie w firmie, tak samo jest z ludźmi, każdy z nas wartości rozumie i respektuje inaczej. Niezwykle ważne jest jednak to aby je mieć i dobrze znać, bo powody dla wszystkich są uniwersalne. 

 8.  

 9. Poznajesz swoje granice - w obliczu codziennych wyzwań, próśb, oczekiwań bardzo łatwo stracić panowanie nad tym, jaką podążamy drogą i czy jest ona spójna z tym, co dla nas ważne. Myślimy o tym co dziś, co jutro, zamiast przyjrzeć się codzienności z perspektywy własnych marzeń i pragnień, by każdy dzień przybliżał nas do spełnienia i satysfakcji. Kiedy poznajemy swoje wartości, łatwiej nam wdrożyć w życie spójne z nami działania i wprowadzić zmiany spójne wewnętrznie i wytrwać w postanowieniach. 

 10.  

 11. Porządkujesz priorytety - trudno jest zdecydować czy weekend poświęcisz na pracę czy kino z dziećmi, jeśli nie wiesz co jest dla Ciebie ważniejsze. W takim przypadku można powiedzieć, że poświęcenie pracy wynika z chęci zapewnienia bytu rodzinie, ale już wybór między niezależnością a rodziną, może pomóc w podjęciu wielu życiowych decyzji. Podobnie w przestrzeni biznesowej określenie dekalogu wartości organizacji pomaga wyznaczyć najważniejsze działania i standardy, by na każdym kroku dawać wyraz np. uczciwości.

 12.  

 13. Łatwiej Ci podejmować decyzje - każdy dzień stawia przed nami nowe dylematy i nowe decyzje do podjęcia, od prozaicznych dotyczących jedzenia i koloru koszuli do pracy, po wybór między awansem i premią a relacjami ze współpracownikami. Znając własną hierarchę wartości tworzymy niejako jeden wzór, do którego odnosimy później każde równanie.  Jeśli moim priorytetem jest niezależność, to nawet przy propozycjach etatu za większe pieniądze niż zarabiałam, nie zrezygnowałam z rozwijania swojej firmy i wytrwale realizowałam swój plan. Tobie także będzie łatwiej w codziennym życiu, gdy odpowiesz sobie, co dla Ciebie ważne. Niektórzy mówią, że to taki życiowy kompas, albo zestaw drogowskazów, który pomaga nam dotrzeć do upragnionego celu bez błądzenia na boki. 

 14.  

 15. Rośnie Twoja samoocena - każdy chce być szczęśliwy, żyć w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Trudno to jednak wykonać, jeśli swoich wartości nie znamy. Kiedy wiesz, co dla Ciebie ważne, jesteś w stanie lepiej kontrolować własne postępowanie i korygować błędy. Świadomość, że żyjesz na własnych warunkach sprawia, że czujesz się bardziej pewny siebie i masz większe poczucie własnej wartości. 

 16. W jaki sposób wyznaczyć swoje wartości? Sposobów stworzenia własnego dekalogu jest wiele, jednak moim ulubionym jest wypisanie 10 najważniejszych i uszeregowanie od najważniejszej do najmniej ważnej poprzez porównywanie ze sobą poszczególnych wartości parami. Ta, która została wybrana największą ilość razy, ląduje na pierwszym miejscu, potem kolejna i kolejna. Zachęcam, aby co jakiś czas dokonywać przeglądu listy i znaleźć chwilę na refleksje czy w swoim codziennym postępowaniu respektuję wartości, które wyznaję.