Brands Secret

aktualności

4 kroki do otoczenia, w którym wzrastasz.

27 czerwca 2018
 1. Było 45 minut do rozpoczęcia Walnego Zebrania Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, kiedy dotarłam ma miejsce, do pięknej willi przy ulicy Pięknej. Za 3 kwadranse miała się rozpocząć kolacja w gronie najlepszych w Polsce mówców i mentorów, a we foyer siedzieli już pierwsi goście. Jak zwykle serdecznie przywitałam się ze wszystkimi, a kiedy zaczęły się rozmowy, stanęłam sobie z boku. W pewnym momencie Tomek zapytał mnie czy coś się stało, a ja spojrzałam w stojące obok lustro i zobaczyłam swoją posępną minę i zaciśnięte szczęki. „Nie”- odpowiedziałam, wymusiłam uśmiech na twarzy i zaczęłam się zastanawiać… Co się właściwie stało, skoro jeszcze 2 godziny temu podróżowałam pociągiem z książką i kubkiem ulubionej kawy, zadowolona z życia i spokojna…? Potem tylko przeszłam spacerkiem ulicami Warszawy z dworca do ulicy Pięknej… W NIEODPOWIEDNIM MOMENCIE...

 2. Był to moment, kiedy w większości korporacji ludzie skończyli pracę i wyszli na ulicach, a ja idąc z walizką nieświadomie chłonęłam fragmenty ich rozmów… czy może bardziej nasiąkałam nimi bezwiednie. Oni nie byli zachwyceni życiem, nie było tam rozmów o pięknej pogodzie, o sztuce, ulubionej muzyce albo premierze książki. Te wszystkie rozmowy pełne były frustracji, pretensji do przełożonego, szefa, klientów…

 3. Dopiero kiedy to sobie uświadomiłam, emocje spłynęły, a ja zjadłam kawałek brownie i poczułam wdzięczność, że te wszystkie frustracje nie są częścią mojej rzeczywistości i zasiadłam do stołu już w dużo lepszym humorze. Wtedy zdałam sobie sprawę, że już od kilku lat otaczają mnie ludzie czynu, dla których normalnością jest rozwój, pomaganie sobie wzajemnie, poszukiwanie nowych możliwości i celebrowanie sukcesów. To ogromna wartość w codziennym wrastaniu i wymaganiu od siebie. W końcu łatwiej jest zebrać się na trening, jeśli otaczają Cię pasjonaci biegania, którzy rozmawiają o nowych suplementach, sprzęcie i coraz to lepszych wynikach, wzajemnie się wspierając, niż kiedy wokoło masz samych miłośników kanapy i telewizora. Zbudowanie otoczenia, w którym rozwój i nowe osiągnięcia stają się łatwiejsze to długotrwały proces, ale poniższe kroki mogą znacząco pomóc. 

 4.  

 5. Tablica na Facebooku - im więcej czasu spędzasz w mediach społecznościowych, tym bardziej oglądane tam treści mogą wpływać na Twój nastrój, motywację i nastawienie do życia. Jeśli na tablicy pojawiają się same informacje na temat wypadków, chorób, pretensji do rządu, to trudno o chęć do działania. Ja kiedy rano zaglądam na media społecznościowe i widzę, że ktoś ze znajomych za kilka minut będzie udzielać wywiadu na antenie telewizji, ktoś opublikował nowy artykuł, wydaje książkę, jest już w drodze na duże szkolenie, albo czyta ciekawą książkę, mam poczucie, że zostaję w tyle i natychmiast zaglądam do swojego Plannera i „Nie odkładam życia na później”. Świadomie zaplanuj, co chcesz widzieć w swoim telefonie i jakim wiadomościom pozwalasz skraść Twoją uwagę, zobacz jakie strony lubisz. Miej odwagę „odlubić” strony i usunąć ze znajomych osoby, które swoją aktywnością wpływają na Ciebie negatywnie… albo przynajmniej przestań obserwować. 

 6.  

 7. W grupie raźniej - być może w gronie Twoich znajomych czy współpracowników nie ma zbyt wielu miłośników sportu, albo pasjonatów sztuki, jednak istnieje wiele organizacji, klubów sportowych, stowarzyszeń i grup biznesowych, w których znajdziesz ludzi podobnych do siebie. Zawsze pozytywnie nastraja mnie zebranie stowarzyszenia, jak dziecko na święta, czekam na coroczny Bal Francuski i Festiwal Inspiracji. Lubię odwiedzać grupy biznesowe BNI, gdzie raz w tygodniu o 6:45 przedsiębiorcy z danego regionu zasiadają do śniadania, aby wzajemnie wspierać się w biznesie. Jeśli zadbasz o przynależność do odpowiedniej grupy, łatwiej uzyskasz wsparcie, motywację do działania i zaczniesz wierzyć we własne siły… w końcu ludziom tuż obok Ciebie się udaje. 

 8.  

 9. Liczą się autorytety - te odległe od miejsca w którym jesteś i te o kilka kroków przed Tobą. Staraj się zachowywać z nimi bieżący kontakt, dokładnie tak jakby byli Twoimi znajomymi, tych bliżej Ciebie warto poznać osobiście, tych odległych obserwować w mediach społecznościowych, czytać wypowiedzi, książki. Postaraj się rozłożyć na czynniki pierwsze drogę Twoich autorytetów do sukcesu, w jaki sposób to osiągneli, nie szukaj zbiegów okoliczności, ale konkretnych czynności i działań, które możesz powtórzyć dziś lub w przyszłości. Im więcej będziesz poświęcać uwagi autorytetom, a mniej bezwartościowym, śmiesznym treściom w sieci, tym szybciej będzie rosnąć Twój życiowy potencjał. 

 10.  

 11. Zamień na lepszy model - podjęłam kiedyś decyzję i zamieniłam kolorowe czasopisma na książki, seriale na długometrażowe filmy, telewizor włączony „do towarzystwa” na szkolenia na DVD i kursy online. Czasami pewnych treści słucham do znudzenia, już znam je na pamięć, ale słucham tak długo dopóki nie zacznę wdrażać. Kiedy sprzątam, robię makijaż, słucham radia w obcym języku albo nagrań TEDx. Bezwiednie chłonę wartościowe informacje. Oczywiście lubię też obejrzeć lekką komedię, poczytać u fryzjera kobiecy magazyn albo jadąc pociągiem buszować na Instagramie, ale robię to świadomie i mam wtedy z tego dużo radości. 

 12.  

 13. Najlepiej zaprojektujesz swoje otoczenie jeśli przeanalizujesz świat materialny, w którym funkcjonujesz, książki na półkach, obrazy, plakaty, miejsca, w których bywasz, oraz to jak spędzasz czas. Jeśli codziennie jeździsz tramwajem lub metrem możesz bezwiednie słuchać cudzych rozmów albo audiobooka, jeśli spędzasz czas ze znajomymi, możesz ponarzekać przy piwie albo zaplanować ciekawą rozrywkę. Wybór należy do Ciebie. Jeśli jesteśmy średnią 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu - warto ich wybierać świadomie.