Brands Secret

aktualności

Sztuka składania życzeń

14 grudnia 2018
 1. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy, magiczny czas, który jeszcze kilka lat temu obchodzony był przez 3 dni w wyłącznie rodzinnym gronie. Dziś, głównie za sprawą akcji marketingowych, świąteczny czas rozpoczyna się z początkiem grudnia, organizowane są Wigilie w firmach, stowarzyszeniach, klubach, wszędzie tam, gdzie możemy mówić o pewnej społeczności. W takiej sytuacji liczba osób, którym należałoby złożyć życzenia świąteczne, drastycznie wzrasta, a za sprawą mediów społecznościowych, wysłanie kilku ciepłych zdań jest niezwykle proste. 

 2.  

 3. Nic dziwnego, że już kilka lat temu w powszechnej tradycji, klasyczne kartki świąteczne zostały wyparte przez te elektroniczne, a potem SMSy i wiadomości w komunikatorach z krótkim świątecznym wierszykiem. Już w ubiegłym roku dało się zaobserwować nową „tradycję”, by wstawić na swoim profilu społecznościowym jeden post z życzeniami i oznaczyć w nim wielu znajomych. Rzecz jednak w tym, że takie życzenia to jedynie spełnienie obowiązku i nie mają nic wspólnego z budowaniem relacji, umacnianiem więzi rodzinnych i świąteczną atmosferą. 

 4.  

 5. Aby ułatwić składanie życzeń i podpowiedzieć w jaki sposób zrobić to z klasą, na antenie TVP Info w programie „Wstaje dzień” opowiadałam dziś o tym, jak nie odkładać na później relacji rodzinnych i wykorzystać świąteczny czas do pogłębienia więzi i zażegnania konfliktów oraz jak najlepiej składać świąteczne życzenia. 

 6. To link do nagrania rozmowy ( wywiad od 10 min 40 sek): 

 7. https://www.tvp.info/40117824/14122018-0629

 8.  

 9. Oto kilka porad dotyczących składania życzeń w relacjach zawodowych i prywatnych: 

 10.  

 11. Zaplanuj z wyprzedzeniem listę osób, którym chcesz złożyć życzenia. Aby ułatwić sobie zadanie możesz podzielić kontakty na służbowe (np. klienci, pracownicy, szef, koledzy z pracy), rodzinne ( ciocie, wujkowie, kuzyni) oraz prywatne ( rodzina narzeczonego, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi). W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie zapomniałeś o życzeniach dla ważnych dla Ciebie osób. 

 12.  

 13. Wyślij klasyczne kartki świąteczne. Wysyłka takich kartek to przedsięwzięcie, wymaga zakupu kartek świątecznych, ich wypisania, zakupu znaczków i wysłania na poczcie. Jest to jednak inwestycja w relacje warta wysiłku. Warto zadbać, aby życzenia były spersonalizowane, skierowane w indywidualny sposób do osób, którym je wysyłamy. Wierszyki, choć ładnie brzmią, niewiele mają wspólnego z prawdziwymi emocjami i intencjami.

 14.  

 15. Zadzwoń i złóż życzenia. Jeśli nie posiadasz adresu pocztowego, albo chcesz na żywo usłyszeć się z bliskimi, zarezerwuj sobie czas jeszcze przed świętami, aby choć przez kilka, kilkanaście minut osobiście porozmawiać z bliskimi, dowiedzieć się co u nich słychać, wykazać zainteresowanie i przy okazji złożyć życzenia świąteczne. Pamiętaj, aby na te szczególne rozmowy przeznaczyć osobny czas, w ciszy, spokoju, a nie wykonywać telefony z życzeniami podczas jazdy samochodem albo stania w kolejce. 

 16.  

 17. Złóż życzenia osobiście. Jeśli masz taką możliwość, życzenia sąsiadom, współpracownikom albo klientom możesz złożyć osobiście, wręczając np. pięknie opakowane słodkie pierniki - to idealny sposób by odnowić relacje np. Z sąsiadami i zrobić dobre wrażenie na klientach. 

 18.  

 19. Podziękuj za życzenia. Jeśli otrzymasz kartki z życzeniami, pamiętaj zadzwonić i podziękować, jeśli natomiast otrzymujesz życzenia w formie SMS lub wiadomości np. na Messangerze, odpowiedz na nie po Wigilii, a świąteczny czas spędź wyjątkowo nie z telefonem, a z bliskimi. 

 20.  

 21. Bez względu na to, w jaki sposób będziesz składać życzenia, pamiętaj aby robić to z myślą o tym, któremu życzysz wszystkiego co najlepsze, a nie z myślą o spełnionym obowiązku.