Brands Secret

aktualności

Jaka powinna być marka osobista?

10 lutego 2019

JAKA POWINNA BYĆ MARKA OSOBISTA? To chyba jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, poza "Jak taką markę zbudować?", ale to kolejny krok w chronologicznym ujęciu. 

Aby raz konkretnie odpowiedzieć i sobie i Wam, a potem ewentualnie te odpowiedź powtarzać stworzyłam swoją subiektywną listę cech marki osobistej. 

1. Z przesłaniem - każda marka powstaje po coś i bynajmniej nie dla pieniędzy, choć te oczywiście przynosi z czasem. 

 

2. Wierna wartościom i tożsamości - najpierw trzeba dobrze poznać człowieka, a potem dopiero dostosować do niego schemat budowania marki i konsekwentnie się go trzymać. 

 

3. Dająca wartość - przesłanie jest ważne by zaznaczyć tożsamość, jednak trzeba wnosić konkretną wartość w życie innych, aby zostać zauważnoym i docenionym. Może to być wiedza, doświadczenie, towarzystwo albo lepszy nastrój, ważne bo otoczenie dostrzegło w tym korzyści. 

 

4. Konsekwentna - żadna marka nie podbija serc szerszego grona w 3 dni, aby zbudować silną markę trzeba być konsekwentnym w działaniu, dotrzymywać obietnic sobie i innym. 

 

5. Autentyczna - marka zbudowana na pięknych zdjęciach, stronie i wizytówce jest tylko wizerunkiem, ta zbudowana na realnych działaniach, wypracowanych efektach prowadzi do reputacji. 

 

6. Otwarta na ludzi - czasy jednostronnej komunikacji marki odeszły wraz z nastaniem Social Media, dziś ludzie chcą mieć wpływ na rozwój marki, z którą mają się utożsamiać. Jednak w przypadku marki osobistej trzeba tu umieć postawić granice - słuchać, ale też robić swoje. 

 

7. Wyróżniająca - jeśli marka ma czemuś służyć to powinna powstać z niezaspokojonej dotąd potrzeby, być inna niż wszystkie dotychczasowe, aby została zauważona i była unikatowa. 

 

8. Godna zaufania - zaufanie jest dziś niezwykle ważną walutą, która niejednokrotnie przesądza o naszych wyborach. Aby marka wzbudzała zaufanie musi być blisko ludzi i jasno komunikować cele. 

 

9. Efektywna - w miarę wyznaczonych celów, marka powinna pozwalać osiągać zamierzony efekt, taki, jaki będzie satysfakcjonował twórcę. Nie można o tym zapominać, że koniec końców, marka nie jest celem ale narzędziem do jego osiągnięcia. 

 

10. Spójna - rzecz w tym, aby wszystkie formy kontaktu z marką dawały takie same doświadczenia i odczucia, bez względu na to czy jest to profil w mediach społecznościowych, rozmowa telefoniczna, przypadkowe spotkanie czy przemówienie dla tysiąca osób. Spójność potęguje wiarygodność - a jaka Waszym zdaniem powinna być marka osobista?