Brands Secret

aktualności

Dlaczego reputacja to kapitał przyszłości?

02 maja 2019
 1. Reputacja to sposób w jaki oceniają nas osoby pozostające w kręgu naszych zainteresowań i mające z nami bezpośredni kontakt. Liczbowo można to określić jako średnią ocen, jak nasi pracownicy oceniają nas jako szefa, jak rodzina ocenia nas jako dziecko, rodzeństwo, partnera, małżonka, rodzica, jak nasz szef ocenia nas jako pracownika, jak nasi klienci oceniają nas jako specjalistę w branży.  

 2.  

 3. Nasze obecne czasy to proces ciągłych zmian, częściej niż kiedykolwiek w historii łatwiej zmienić pracę, łatwiej zmienić dostawcę, zatrudnić nowego pracownika, ale łatwiej też znaleźć sobie choćby przez internet nowych przyjaciół czy też zmienić życiowego partnera. Dziś zmiana pracy, rozwody, co chwila nowe sojusze są na porządku dziennym. Dziecko może zignorować rodziców i znaleźć sobie autorytety w internecie.  Kiedy nasi odbiorcy mają wybór, nie są na nas skazani, a co za tym idzie, jesteśmy zmuszeni dbać o to, jak oceniają nas ważni dla nas ludzie. Zatem w imię budowania reputacji warto skoncentrować się na tym, na ile ważni jesteśmy dla ważnych dla nas ludzi zamiast, na tym jak postrzegają nas Ci zupełnie obcy. 

 4.  

 5. Drugi powód dla którego reputacja jest coraz bardziej istotna to sztuczne kreowanie rzeczywistości i fake newsy. Zagrożenie staje się coraz bardziej poważne, ponieważ niewiele trzeba aby ktoś wykorzystując nasze zdjęcie czy dane osobowe, masowo rozprzestrzenił krzywdzącą plotkę w sieci. Taki Fake news może zniszczyć relacje prywatne, karierę, zaufanie współpracowników, a nawet latami budowaną firmę. Od kapitału reputacji zależeć będzie na ile w sytuacji rozprzestrzeniania nieprawdziwych treści, nasi kluczowi odbiorcy uwierzą w te treści, a na ile będą gotowi je zignorować. 

 6.  

 7. Reputacja nazwiska wpływa na biznes. Od wieków znane jest pojęcie marki jako logotypu, ale dopiero od kilku dekad rozwija się trend w którym marka w której logo stanowi nasza twarz, a nazwę nasze nazwisko. Doskonale znane są nam takie marki jak Mercedes, Coca Cola, Adidas, ale nigdy nie interesowały nas nazwiska twórców. Współcześnie powstające firmy to nierozerwalny związek Twórcy i firmy. Przykładem może być Steve Jobs i firma Apple, Mark Zuckerberg i Facebook, Amazon i Jeff Bezos, albo TESLA i Elon Musk. W Polsce trend ten również zaczyna być coraz bardziej widoczny. Inpost kojarzony jest z założycielem Rafałem Brzoską, tak samo Michał Sadowski i Brand 24, Lech Kaniuk i PizzaPortal a teraz iTaxi. Coraz częściej widać, że ludzie przychodzą do firm, ale odchodzą od ludzi. Już na amerykańskich przykładach widać, że kapitał reputacji może przekładać się na konkretne pieniądze. W 2018 kiedy Elon Musk twórca firmy TESLA publicznie zapalił Marichuanę, decyzję o odejściu z Firmy podjął dyrektor finansowy oraz szefowa segmentu HR. Po doniesieniach o kontrowersyjnych występach Muska oraz rezygnacji kluczowych menedżerów firmy akcje Tesli zanotowały w piątek poważne spadki tracąc na zamknięciu notowań 6,3 proc., choć w najgorszym momencie dnia spadek sięgał aż 9,1 proc. 

 8.  

 9. W ubiegłym roku Polski Forbes po raz pierwszy nagrodził 12 polskich przedsiębiorców oceniając ich reputację czyli wymierne efekty i etykę działań oraz jakość relacji z głównymi grupami odbiorców. Od lat mówi się, że biznes w Polsce robi się po znajomości i że lojalność klientów wymaga zaufania, dlatego warto już teraz poświęcić czas na budowanie reputacji, zwłaszcza że przynosi ona korzyści również w życiu prywatnym. W II kwartale 2018 roku koncern Tesla osiągnął przychody ze sprzedaży samochodów na poziomie ponad 3,35 mld dolarów. Jednak strata na akcji przekroczyła 3 dol. i była wyższa od spodziewanej przez rynek. W całym kwartale z taśm produkcyjnych Tesli zjechały ponad 53 tys. elektrycznych aut.

 10. Zobacz na ten temat najnowsze wydanie "Podwójne Espresso" na moim kanale na YouTube: 

 11.  

 1. #PodwójneEspresso to cykl nagrań na temat budowania reputacji i zarządzania komunikacją własnego wizerunku w sieci. W każdym odcinku poruszam inny aspekt budowania renomy nazwiska w relacjach biznesowych i prywatnych. Podwójne Espresso zawsze w samym środku tygodnia, w każdą środę o 12:00. Zobacz inne odcinki z serii!